Milano - konst, design & mode – Specialresor
Milano / Italien

Milano - konst, design & mode

20 - 24 okt
Milano - modets huvudstad och en stad som ”doftar” italiensk design! Dessutom konst och kultur i världsklass. Möjligheterna till inspiration är oändliga i denna stad. Våra lokala guider känner designstaden utan och innan och förutom att besöka de ”traditionella” områden, besöker vi spännande showrooms och går på guidad modepromenad. Detta är en resa för dig med stort intresse för mode och design. Begränsat antal platser, vi reser i mindre grupp. Avresa från Kastrup på förfrågan.

Avgång

20 oktober 2023

Från

Arlanda

Reslängd

5 dagar

Pris

15 780 SEK
Endast 4 platser kvar!

Milano med sin kompakta citykärna gör det lätt att ta sig runt, antigen till fots, med spårvagn eller med tunnelbana, något vi kommer att utnyttja under våra gemensamma aktiviteter. Trots att Milano är känt för sitt hektiska affärsliv finns det många trevliga kvarter med charm och lugn. 

Tillsammans besöker vi charmiga konstkvarteret Brera och nöjesområdet vid Navigli med sina mysiga kanaler, båda på promenadavstånd från hotellet. 
Vi har även satt av rikligt med egen tid och vi har massvis med förslag att fylla tiden med, oavsett om du är intresserad av mode, design, arkitektur eller konst.

 

 

Ingår i resan

  • flygresa Arlanda- Milano tur och retur, flygskatter och avgifter
  • fyra övernattningar i vald rums-kategori
  • guidade bussresor, promenader och besök enligt program
  • 4 frukostar, 3 luncher, 2 middagar
  • måltidsdryck (1 glas vin/öl eller alkoholfri dryck),
  • dricks till guider och busschaufför,
  • svensktalande guide samt färdledare från Specialresor.
  • resegaranti

Tillval

Tillägg enkelrum fyra nätter: SEK 2.940:- 

Tillägg 3-rätters middag inkl. två glas vin, vatten & kaffe: SEK 980:- 

Önskar du övernattning vid flygplatsen i anslutning till din resa? Kontakta oss för mer information info@special-resor.se

Avresa från Kastrup på förfrågan.

Mer information

Se över ditt Reseskydd – Avbeställningsskydd och Reseförsäkring.

Läs programmet här:

Program

  • Dag 1 Moderna Milano

    • Ankomst Milano flygplats vid 12-tiden. Svensktalande guide möter upp och tar oss med egen buss in mot centrum. Längs med vägen stannar vi till för en enklare lunch samt kikar på de nyare och moderna områden av Milano, bland annat Bosco Verticale, höghusen som fokuserar på det gröna. Vi hinner även med att besöka ett spännande och annorlunda designgalleri innan vi checkar in på vårt hotell.
    • Gemensam middag på en restaurang nära hotellet.

  • Dag 2 Klassiska Milano

    • Tillsammans med vår guide besöker vi de tre ”måsten” i Milano; Il Duomo, den mäktiga och vackra katedralen med sina 3000 statyer, La Scala, det världsberömda operahus och Galleria Vittorio Emanuele II, shoppinggallerian med sin fantastiska arkitektur och exklusiva modebutiker.
    • Lunch på egen hand och ledig eftermiddag. Vår färdledare och guide tipsar gärna samt erbjuder ett gemensamt besök på konstmuseet Fondazione Prada.
    • Mot tillägg erbjuds en trerätters middag på mysiga restaurangen Officina 12 som är belägen mitt i det trendiga nöjesområdet Navigli vid kanalerna. Restaurangen är även känd för sin välfyllda och trevliga ginbar.

  • Dag 3 Modestaden Milano

    • Mode står i fokus under dagens promenad. Dagens guide, Johanna, har varit bosatt och verksam inom mode- och designbranschen i Milano i många år. Hon tar oss med till det berömde modekvarteret Quadrilatero della moda, men även till några av ”sina” guldkorn av favoritbutiker och designers.
    • Gemensam pizzalunch i charmiga stadsdelen Brera innan vi avslutar promenaden vid Corso Como 10, en spännande galleria där mode, konst, böcker och café finns under samma tak.
    • Ledig kväll med middag på egen hand.

  • Dag 4 Designstaden Milano

    • Idag väntar nya intressanta mode- och designbesök. Vi besöker ett showroom som visar det senaste inom möbeldesign och är ett populärt besök under den årliga designveckan i Milano. Vi gör ytterligare ett spännande modebesök innan vi avslutar med gemensam lunch i en lummig, mysig miljö.
    • Eftermiddagen är till eget förfogande.
    • Gemensam avslutningsmiddag på en riktig ”klassiker”.

  • Dag 5 På återseende Milano

    • Efter en lugn morgon checkar vi ut och reser med egen buss till flygplatsen. Vi flyger direkt till Arlanda där vi landar vid 16-tiden.