Toscana Mat & Vin
Vi reser i grupp med 25 deltagare för bästa upplevelsen
Ingår i resan
- flygresa med Norwegian Arlanda-Pisa tur och retur inklusive bagage (tillåten vikt/storlek meddelas inför avresa)
- flygskatter och avgifter
- bussresor enligt program i Italien samt city tax
- fyra övernattningar i dubbelrum inklusive turistskatt
- transfer och utflykter med svensktalande lokalguide
- ”egen” vinprovning på Enoteca i Greve
- guidad promenad ”vardagsliv” i Greve
- olivoljeprovning i Greve
- besök med smakprov på ostgård i Panzano
- vinprovning på vingård i Panzano
- heldag med visning, ”vinmakarkurs” och vinprovning på vingården Terreno
- guidad stadspromenad i Florens med auktoriserad stadsguide inklusive whispers (hörsnäckor)
-
fyra frukostar
-
två luncher
-
fyra middagar
-
måltidsdryck i Italien; två glas vin/öl/läsk, vatten. Vid vissa måltider ingår även kaffe (oftast espresso). Vingårdar erbjuder inte öl som alternativ.
-
dricks till restauranger, lokalguide och chaufför
-
värdar från banken och färdledare från Specialresor
-
resegaranti via den statliga resegarantin
Tillval
Enkelrumstillägg 4 nätter: 2 440:-
Önskar du övernattning vid flygplatsen i anslutning till din resa? Kontakta oss för mer information info@special-resor.se
Mer information
Programmet innehåller en del promenader. Kontakta Specialresor om du har frågor kring programmets upplägg och om du vill veta mer om svårhetsgraden.
Program
-
Dag 1 Ankomst till Pisa
Samling på Arlanda kl 08.30 där Specialresors färdledare möter upp. Norwegian flyger oss med direktflyg till Italien och vi landar strax efter lunch på Pisa flygplats. Buss och svensktalande lokalguide väntar på oss så vi direkt kan börja vår resa i Toscana. Vi tar oss den korta sträckan in till Mirakelplatsen i Pisa med det mytomspunna lutande tornet, Pisas magnifika domkyrka och dopkapellet. Sitt ner en stund med en kopp espresso och njut av detta imponerande exempel på romansk arkitektur, en unik samling av kultur och historia på samma plats. Vi åker vidare in mot hjärtat av Toscana och stannar längs vår väg för en lantlig middag med gott vin i glasen. Sen kväll är vi framme i Greve in Chianti och vårt hemtrevliga hotell Albergho del Chianti, ett medelklasshotell, cirka tre mil söder om Florens. Hotellet har ett centralt läge vid det kända torget i byn Greve in Chianti och ligger perfekt med tanke på de platser vi valt ut att besöka under våra dagar i Toscana. Greve är en lugn och härligt pittoresk by och vi bor med butiker, restauranger och caféer precis utanför dörren. Utbudet i Toscana är oändligt, och vi har valt ut några smultronställen som man inte så lätt hittar på egen hand, eller ens får komma till om man inte ingår i en grupp.
-
Dag 2 Vingården Terreno
I Chianti classico distriktet ligger de vinproducerande slotten och bondgårdarna tätt. På vårt program denna dag är den svenskägda vingården Terreno, strax utanför ”vår” by Greve in Chianti. Med en blandning av italienskt vinkunnande och svenskt nytänkande satte familjen Ruhne igång produktionen 1988. Vi får en visning av gården, vi hör om Terrenos spännande historia och vi följer vinet från jord till bord. Att skapa det bästa vinet är något som kräver stort kunnande, erfarenhet och känsla. Under dagen får vi en ”vinmakarkurs”, vilket är både kul och lärorikt. Vi äter lunch med lokala råvaror och provar gårdens fina viner. Vi kan garantera att du lämnar Terreno med ökad förståelse för hantverket att producera ett vin av hög kvalitet. En härlig dag, lugnt, skönt och avkopplande. Vi är tillbaka i Greve under eftermiddagen och har en stund för egna aktiviteter. Vi samlas igen inför middagen, och vår kväll börjar med besök på ett Enoteca, där vi provar vin, och fortsätter med middag på en av Greves trevliga restauranger. Menyn kommer så klart att spegla det toscanska köket, liksom vinet.
-
Dag 3 Fantastiska och omtalade Florens
Florens, en av världens mest omtalade och lovsjungna städer, finns på programmet denna dag. En mytomspunnen stad med stort historiskt och konstnärligt arv, något vår svensktalande guide kommer att berätta mer om under dagen. Vi får höra om världens äldsta konstgalleri Uffizierna och torget Piazza della Signoria, som i århundraden varit stadens samlingsplats. Vi går ut till floden Arno, som delar Florens i två delar, och promenerar på den äldsta och mest omtyckta av Florens broar, Ponte Vecchio. Vi imponeras av den mäktiga katedralen Santa Maria del Fiore, byggd i vit, ljusgrön och rosa marmor, och som dominerar staden med sin enorma kupol. Vår guide berättar med inlevelse om den för Florens så viktiga familjen Medici och om stadens hantverkstraditioner, något vi även får se på närmare håll... Det finns också tid att under dagen gå runt på egen hand och hitta egna smultronställen, kanske ett intressant museum eller en mysig trattoria. Vi är tillbaka i Greve sen eftermiddag och avslutar dagen med en gemensam middag.
-
Dag 4 Olivolja, vingård och en italiensk klassiker
I vår egen fina by, Greve in Chianti, finns det gott om toscanska delikatesser att provsmaka, bland annat traktens omtalade olivolja, vilket är på programmet under förmiddagen. För bröderna Pruneti representerar olivträdet själen i Toscanas landskap. Deras olivolja håller mycket hög kvalitet och är en eftertraktad produkt som exporteras till flertalet länder. I många generationer har deras produktion av olivolja förfinats och vi kommer att smaka på olivoljor med olika smak, karaktär och styrka. Vi lär oss skillnaden på olivolja som passar till sallad, fisk eller kött, fantastiskt spännande och lärorikt. Vår lokala guide ger oss under dagen även en inblick i det italienska vardagslivet. Vi tittar in hos den lokala slaktaren, i brödbutiken, ser var skräddaren och skomakaren håller hus, och sist men inte minst så får vi veta var allt skvaller sker i byn… Eftermiddag och kväll spenderas i området kring byn Panzano. Här träffar vi en prisbelönt osttillverkare. Vi får höra om arbetet på gården, om hur produktionen går till och smakar på deras delikata lagrade pecorino. I Toscana finns otaliga vingårdar, den ena vackrare än den andra. Vårt nästa besök är till en av dessa fina vingårdar, med stor passion för vin. Dagen avslutas med en italiensk klassiker, Bistecca Fiorentina. Italienarnas egen T-bone steak, en mycket traditionell florentinsk kötträtt som varje italiensk hemmakock av rang är expert på och alla har sitt eget ”bästa” recept. Köttet brukar vara Chianina nötkreatur, en toskansk biffvariant som är känd för sitt värdefulla och välsmakande kött.
-
Dag 5 Hemresa
Vi äter frukost i lugn och ro, innan vi samlas för att åka till flygplatsen i Pisa och stiga ombord på planet som tar oss tillbaka hem till Sverige. Vi beräknas landa på Arlanda flygplats kl 15.10.
Färdledare
-
Bodil Jacobsson
Guide & färdledareBodil Jacobsson är auktoriserad guide i Florens och Siena där hon även arbetar som reseledare. Hon kom till Florens på 90-talet för att studera och blev kvar, kidnappad av skönheten som hon själv säger. Efter att ha studerat konstvetenskap och historia blev Bodil certifierad stadsguide i Florens och Siena. Att förmedla och kommunicera Italiens unika och vardagliga kultur är något som hon brinner för och vill att du ska få ta del av. Matlagning är hennes stora passion och att delge anekdoter både roliga och personliga.
Bilder
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Florens
-
-
Lars Nordell
-
-
-
Torget i Greve in Chianti
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Greve in ChiantiLars Nordell
-