Res till Piemonte - i samarbete med Icakuriren
På resan får vi stadskänsla i Turin, går på tryffelmarknad i Alba där försäljningen av svart och vit tryffel är i full gång. Vi följer med på tryffeljakt och gör flera utflykter mitt under tryffelfestivalen!
Denna resa genomför vi i samarbete med Icakuriren.
Ingår i resan
- flygresa med SAS från Arlanda - Milano
tur och retur inklusive bagage, flygskatter och avgifter - bussresor enligt program i Italien
- svensktalande guide vid utflykter dag 1-4
- fyra övernattningar i dubbelrum
- Italiensk turistskatt för fyra nätter
- stadspromenad i Turin
- besök och provning hos en olivoljeproducent
- matlagningskurs hos Matteo Morra på
Morra Restaurant - visning av tryffeljakt följt av provsmakning av delikatesser
- besök och vinprovning på vingård i Barolo
- besök och vinprovning på vingård i
Montforte D´Alba - fyra frukostar
- tre luncher; två 2-rätters samt en 3-rätters lunch under matlagningskursen
- tre middagar; en 3-rätters i Turin, en 2-rätters samt en 3-rätters Alba
- måltidsdryck; vid lunch 1 glas vin/öl/läsk/juice, vatten och kaffe (oftast espresso) till middag ingår ytterligare ett glas vin/öl/läsk/juice)
- dricks till lokalguider och chaufförer
- whispers (hörsnäckor) vid utflykter
- färdledare från Specialresor
- representant från Icakuriren
- resegaranti via den statliga resegarantin
Tillval
Mer information
Antal deltagare: Max 30
Program
-
Dag 1 Turin
Samling på Arlanda flygplats där färdledare från Specialresor och Icakurirens representant möter upp. Vi flyger till Milano där vi landar strax efter lunch. En buss väntar för att ta oss direkt till Turin. Idag är Turin en av Italiens mäktigaste industriella städer och hemstad för Fiats bilfabrik. Den magiska staden vid floden Po med sitt kungaslott mitt i centrum har också gjort sig känt genom Juventus fotbollslag och som värd för vinter-OS 2006. Här finns eleganta caféer, gourmetrestauranger, massor av konst och lyxiga designerbutiker. Vi checkar in på vårt vackra fyrstjärniga hotell som är beläget mitt i staden på en lugn och trevlig gata. Vi startar programmet med en stadsrundtur till fots och lär oss mer om italiensk kultur. Under eftermiddagen checkar vi in på hotellet i Turin och under kvällen serveras en middag.
-
Dag 2 Alba
Frukost och utcheckning. Utanför Turin väntar en helt annan värld och idag styr vi bussen mot den berömda tryffelmarknaden i Alba. Vi möts av små pittoreska byar fyllda med odlingar av vindruvor och hasselnötsträd. Förutom storartade viner och en tryffelfestival är Alba känt världen över för hasselnötskrämen Nutella och chokladen Ferrero Rocher. Vi får en guidad promenad i den charmiga stadskärnan där vi bland annat besöker katedralen San Lorenzo, känt för sin vackra träsniderier från 1512. Så här års är det tryffeltid och den årliga tryffelfestivalens tema är traktens svarta och vita tryfflar. Kilopriset på en vit tryffel kan vara uppemot 50.000 kronor eller ännu mer! Det finns flera stånd och marknader och man kan även gå in i ett festivaltält med olika matshower och försäljning av tryfflar (ingår ej, inträde ca 3.50 Euro). Vi avnjuter en lunch i Alba innan det är dags att göra ett besök hos en olivoljeproducent. Olivolja är en viktig del i den italienska maten och vi lär oss allt om den smaragdgröna oljan och dess produktion. Efteråt blir det provsmakning av oljor med passande tillbehör. Sen eftermiddag checkar vi in på vårt hotell i Alba som blir vårt hem för nästkommande tre nätter. Middagen serveras på hotellets restaurang.
-
Dag 3 Matlagningskurs, Barolo
Efter frukost är det dags att fördjupa oss ytterligare i de lokala mat- och vintraditionerna. Ett av de viktigaste bidragen till Piemontes vinkultur är balansen mellan tradition och innovation, vilket vi kommer att lära oss mer om på resan. Idag åker vi till Matteo Morra och hans välkända restaurang med samma namn i Cherasco. Vi bjuds in till en matlagningskurs, där vi tillsammans med kocken Matteo följer råvarornas resa från grunden till tallriken. Det är en uppfinningsrik show med rötter i Piemontes mat och kultur. Givetvis äter vi en mycket god lunch med Matteo. På eftermiddagen åker vi en kortare bit söderut för vinprovning och besök på en vingård i Barolo, som är ett mycket känt vinområde i Piemonte. Barolo, kallad ”Rödvinens Konung”, produceras i hela elva kommuner runt staden och måste enligt reglerna göras till 100% av druvan nebbiolo. Efter en lärorik dag är vi tillbaka på hotellet och kan koppla av. Kvällen och middag på egen hand.
-
Dag 4 Roddi, tryffeljakt
Efter frukost åker vi en kortare sträcka med buss till byn Roddi. Det är dags för tryffeljakt!
Till fots beger vi oss ut med en tryffeljägare och hans tryffelhundar och vi får en visning av hur jakten går till och lär oss allt om tekniken. Vi promenerar sedan till en utsiktsplats där vi kan njuta av utsikten av den lilla byn. V stannar till och smakar på lokala delikatesser av vit tryffel. Om det är en bra tryffelsäsong har vi även chansen att köpa vit tryffel direkt från tryffeljägarens butik. Innan vi lämnar Roddi äter vi en lunch tillsammans på en gemytlig och familjeägd restaurang. Vi fortsätter dagen med att besöka en vingård belägen strax söder om Roddi. Vi kommer mitt i skördeperioden och har vi tur så får vi se när druvorna skördas! Vingårdarna i detta område har fantastiska lägen och vi får veta mer om gårdens produktion och får provsmaka deras bästa viner. Under kvällen avnjuter vi en god avslutningsmiddag tillsammans i Alba. -
Dag 5 Hemresa
Vi kliver upp för en sista frukost och det är dags att ta farväl av vackra Piemonte för denna gång. Efter oförglömliga dagar i Italien beger oss åter till Milano flygplats. Planet lyfter runt lunchtid och vi beräknas landa på Arlanda kl 15.40.
Arrivederci Italia!