Wien & Bratislava
Då är detta en resa för dig! Under fyra dagar i september besöker vi pittoreska och intima Bratislava och världens grönaste stad Wien. Två städer rika på kultur och historia, bara en timmes bussfärd isär. Den ena under lång tid bakom den så kallade Järnridån i Östeuropa, den andra i Västeuropa. Vi tar båten mellan de två huvudstäderna, bjuds på en trevlig överraskning i Wien, gör guidade promenader och bussturer, besöker pampiga slottet Schönbrunn, smakar äkta strudel och äter middag på en traditionell vintaverna i Wiens utkanter.
Ingår i resan
- anslutningsbuss
- flygresa Arlanda-Wien tur och retur
- flygskatter och avgifter
- tre övernattningar i vald rumskategori
- guidade bussturer och promenader enligt program
- kaffe och kaka på kafé i Bratislava
- båtbiljett Bratislava - Wien
- exklusiv överraskning i Wien
- entré och guidning på Schönbrunn
- strudelshow med kaffe och strudel i Wien
- tre frukostar
- en lunch
- tre middagar (en på hotellet, en på ”vinstuga” och en på bryggeri)
- till lunch/middag ingår 1 glas vin/öl och i vissa fall även kaffe
- whispers (öronsnäckor vid guidning)
- dricks till guide och chaufför
- resegaranti och färdledare från Specialresor
Alla guidningar sker på svenska eller översätts till svenska
Tillval
Enkelrumstillägg: 1.760:-
Mer information
Se över ditt Reseskydd – Avbeställningsskydd och Reseförsäkring
Läs hela programmet här
Program
-
Dag 1 Avresa
• Samling och avresa med buss från Borghamn kl 08.00, Vadstena kl 08.15 och Motala kl 08.40.
• Banken bjuder på busskaffe och smörgås.
• Flyget avgår från Arlanda under eftermiddagen och när vi landar i Wien möter vår svensktalande guide upp på flygplatsen. Hon tar oss med till Bratislava och Slovakien, en busstur på dryga timmen.
• Incheckning på vårt fräscha hotell Park Inn by Radisson Danube, centralt i gamla stan i Bratislava.
• Buffémiddag dukas upp på hotellet efter ankomsten. -
Dag 2 Wien
• Idag är det vackra Wien på programmet. Vi tar båten från Bratislava till Wien, en fin tur på Donau som tar cirka 75 minuter.
• Vid ankomsten till Wien börjar vi med lunch i form av den berömda wienerschnitzeln, en klassisk delikatess i Österrike, och tillika nationalrätt.
• Eftermiddagen bjuder på en guidad promenad i Wiens historiska stadskärna och lite egen tid att se sig omkring.
• Vi kan även utlova en fin och exklusiv överraskning som tilltalar alla våra sinnen…
• Buss hämtar i Wien för att ta oss med till Wiens utkant och en av de traditionella vinstugor som finns här, en heuriger. En njutbar upplevelse väntar, med mysig atmosfär, god mat och dryck.
• Busstransfer tillbaka till Bratislava och vårt fina hotell. -
Dag 3 Bratislava
• Idag har vi Bratislava, den slovakiska huvudstaden, på programmet. Vi börjar med en bussrundtur i den gamla och den nya delen av staden där man bland annat kan se presidentpalatset och den slovakiska radiobyggnaden som utmärker sig tack vare sin omvända pyramidform (!). Vid krigsmonumentet Slavin stannar vi till för att få en spektakulär vy över den växande staden och vid slottet kan vi blicka ut över Donau och grannen Österrike. Vi lämnar bussen och fortsätter till fots för att se den charmiga gamla delen av huvudstaden. Bratislava, liksom Wien, har en stark kaffekultur och en mängd mysiga kaféer, något vi kommer att prova på som en avslutning av vår gemensamma Bratislava-dag.
• Eftermiddagen är till eget förfogande. Vi tipsar gärna!
• Middag på en lokal bryggerirestaurang på promenadavstånd från hotellet. -
Dag 4 Mera Wien...
• Dagen börjar med en lugn förmiddag i Bratislava, därefter utcheckning från hotellet och avresa med buss mot Wien.
• Vi ser Wien i form av en guidad bussrundtur för att komma åt det som ligger utanför själva centrum.
Hela Wien har en fascinerande historia som är mycket välbevarad och vackert presenterad, något som blir tydligt när en kunnig lokal guide visar och berättar om sin hemstad.
• Besök Schönbrunn, det magnifika barockpalatset i Wien. Här får man en utmärkt uppfattning om
hur europeiska kungligheter levde på 1600- till 1800-talen. Palatset har cirka 1.400 rum! Vi får
en guidad tur genom några av rummen med ursprunglig inredning och tidsenliga möbler.
• Vi får vara med om en kul och lärorik ”strudelshow”, för att lära oss hemligheten bakom den perfekta strudeln… Vi avslutar med kaffe och strudel, så klart!
• Transfer till flygplatsen för hemresa med Austrian Airlines på kvällen.
• Buss väntar på Arlanda för transfer till Motala där vi är ca kl 02.15, därefter i Vadstena och Borghamn