Skatter i Dalarna

  • Dalarna 1
  • Dalarna 2
  • Dalarna matsal
  • Carl Larsson
1 av 4

Tänkt dig några dagar i Dalarna, där du får komma nära det riktigt äkta och genuina. Landskapet bjuder på många bevarade traditioner och är fylld av skatter som vi kommer att få ta del av på denna inspirerande resa. Att få lyssna till den spännande historien om Falu Koppargruva är ett givet inslag på resan och likaså besöket vid Zornmuseet och Carl Larsson-gården. Under resan kommer vi även få möta nutida Hårkullor i den lilla byn Våmhus som är berömda för sina hårarbeten och har bevarat konsten fram till idag. Resan kryddas naturligtvis med lokala delikatesser från dalaköket.

I samarbete med

  • Erna Media logotyp
  • Avgångar

    • 2026 23 – 25 juni 3 dagar

      • Karlstad

        Karlstad - Tällberg Dalarna 23 juni 07:45 - 13:00
        Tällberg Dalarna - Karlstad 25 juni 16:00 - 19:30
        9 670 SEK Boka resa
  • Resplan

    • Dag 1

      Historiska miljöer och dalakultur

      Vi samlas på Karlstad Busstation kl 07.45 för att påbörja vår gemensamma bussresa mot Dalarna och Falun. Det går även att gå på i Molkom och Filipstad. Första anhalten blir Falu Koppargruva där vi beräknas vara framme vid lunchtid.  Lunchen kommer vi äta på trevliga Geschwornergården.  Gården ligger inne på gruvområdet och har tjänat som ammunitionshus åt bergsregementet och blev senare tjänstebostad åt geschwornern. En geschworner (från tyskans Schwören) var en tjänsteman som såg till att gruvarbetet bedrevs på rätt sätt.  Efter en god och smakrik lunch, möter vår gruvguide upp för att ta oss med på en guidad tur ovan jord (med buss). Vi avslutar turen vid Gruvmuseet där vi kan utforska utställningarna på egen hand. För den som vill ta en fika finns fina Gjuthusets Café, där du omgärdas av gammaldags inredning, handtryckta tapeter och fantastiska bakverk.  Efter besöket på Falu Koppargruva så åker vi till Dalarnas Museum där vi får en visning av utställningen ”Dräkt & Textil”. Dalarnas dräktbruk har i alla tider fascinerat och varit ett uttryck för identitet, stolthet och gemenskap och inte minst hantverksskicklighet. Det finns även tid att gå runt en stund själv på museet innan vi åker vidare mot Tällberg där vi checkar in på anrika Åkerblads Gästgiveri. Vi äter en gemensam middag innan vi får möjlighet till en god natts sömn.



    • Dag 2

      En dag fylld av dalakultur

      Efter frukost beger vi oss i väg med buss till Mora, en resa på ca 45 min. Väl framme får vi följa med på en guidad tur i Zorngården och museet besöker vi på egen hand. Zorngården är byggd och inredd av Anders Zorn och hans hustru Emma vid tiden kring förra sekelskiftet. Under den guidade turen kommer vi att få en bra inblick i livet för konstnärsparet. Inne på Zornmuseet visas många av Zorns akvareller, oljemålningar, skulpturer och etsningar. Vi äter lunch på trevliga Café Zorn och sedan åker vi vidare mot byn Våmhus utanför Mora. Här kommer vi att besöka något så ovanligt som hårkullor.  Under 1800-talet och en bit in på 1900-talet var det kringresande kvinnliga hantverkare från Våmhus i Dalarna som tillverkade och sålde smycken av hår. Det kunde vara klockkedjor, broscher eller andra typer av smycken och intäkterna var en betydande inkomstkälla för bygden på den tiden. Idag utvecklas traditionen vidare av kvinnorna i Våmhus och vi får träffa några av dem och höra om historian. Här bjuds vi också på en fika. Väl tillbaka i Tällberg äter vi en trerätters middag på Åkerblads Gästgiveri Hotell.

    • Dag 3

      Genuina möten, konst och dalaromantik

      Efter frukost checkar vi ut från hotellet och följer med på en guidad promenad i Tällbergs by. Väl påfyllda med både frisk luft och härliga historier får vi en skön vila i bussen på väg mot Sundborn där vi äter lunch och får en guidning i Carl Larssons gården. War välkommen kära du, till Carl Larsson och hans fru! Orden välkomnar oss vid dörren till detta ikoniska hem, för heminredning och familjeliv. Lilla Hyttnäs som gården heter har följt släkten Larsson genom generationer och under guidningen kommer vi att få lära känna kändisparet och deras bullriga liv. Efter guidningen finns tid ta en promenad i trädgården. Under eftermiddagen beger vi oss tillbaka mot Karlstad, där vi beräknas vara åter vid 19.30-tiden påfyllda med äkta och genuina möten och säkert en och annan oväntad upplevelse med i bagaget.

    Resfakta

    Ingår i resan

    • Bussresa Karlstad -Dalarna-Karlstad

    • Hotellövernattning i dubbelrum

    • Två frukostar

    • Tre luncher inkl måtidsdryck

    • Två 3-rätters middagar på Åkerblads inkl 2 glas vin/öl eller alkoholfri dryck

    • Guidning ovan jord Falu Koppargruva samt inträde till Gruvmuseet.

    • Visning av utställningen "Klädd i Dalarna" samt inträde till Dalarnas Museum

    • Guidning i Zorngården samt inträde till Zornmuseet.

    • Guidning i Carl Larsson-gården

    • Resegaranti via den statliga resegarantin

    • Färdledare från Specialresor

    Tillval

    Enkelrumstillägg: 520 kr per person (2 nätter)

    Resfakta

    Specifik plats i bussen kan reserveras på någon av de främre raderna i bussen, endast då läkarintyg kan uppvisas vid resans start. För dig som har rullator är det vissa begränsningar på hotellet, i Zorngården och i Carl Larsson-gården. Det bäst är att höra av sig till Specialresor så berättar vi mer.

    Se över ditt avbeställningsskydd och din reseförsäkring inför resan.