Österlen / Sverige

Möt våren på vackra Österlen

6 - 9 maj
Följ med på en resa bland slott, vingårdar, trädgårdar, äpplen, god mat och dryck. Vi reser längs den fantastiska äppelkusten, bland milslånga stränder och ett pärlband av pittoreska fiskelägen. Under resan provsmakar vi maträtter typiska för Skåne och Österlen, vi besöker slott och hos SkåneSparris lär vi oss mer om denna goda primör. Vår guide/ciceron Peder Lamm tar oss vant runt bland slott och sevärdheter i den skånska myllan, Sveriges eget Provence. Deltagare 22-30.

Avgång

6 maj 2025

Från

Jönköping

Reslängd

4 dagar

Pris

12 500 SEK

Ingår i resan

  • bussresa under fyra dagar
  • tre övernattningar i vald rumskategori
  • alla besök/entréer enligt program
  • vinprovning/snacks på Skepparps vingård
  • eftermiddagskaffe och kaka dag 1
  • tre frukostar
  • fyra luncher
  • två middagar; en på restaurang i Simrishamn och en på Kronovalls vinslott
  • måltidsdryck till luncherna
  • dryck till middagarna; vin eller öl eller läsk/vatten samt kaffe eller te
  • guide/ciceron Peder Lamm
  • färdledare från Specialresor
  • resegaranti från statliga resegarantin

Tillval

Enkelrumstillägg i tre nätter: 2 470 kr

Anslutningsbuss till Jönköping, tur och retur:

Stockholm Cityterminalen, 700 kr

Norrköping resecentrum eller Linköping resecentrum, 500 kr

(minst 10 personer krävs)

Mer information

Se över ditt Reseskydd – Avbeställningsskydd och Reseförsäkring

Program

  • Dag 1 Avresa från vald ort till Simrishamn

    Avresa från Jönköping med buss (se längre bak i programmet för övriga orter). Färden går söderut genom vårt vackra land och längs vägen gör vi stopp för bland annat lunch och bensträckare. Vi serveras eftermiddagskaffe hemma hos vår guide Peder Lamm som bor i en gammal prästgård med anor från 1700-talet. Sedan är det inte långt kvar till Simrishamn och vårt hotell där vi checkar in under tidig kväll. Middagen serveras på en restaurang i närheten av hotellet.

  • Dag 2 Den engelska trädgården och Skepparps vingård

    Efter frukosten väntar en fin dag i den skånska idyllen, som kan ses lite som Sveriges svar på Provence i Frankrike. Vårt första besök för dagen börjar med Kiviksgraven, en av Skandinaviens största gravar från bronsåldern. Vi fortsätter till Den Engelska Trädgården, en blommande och charmig trädgård och har som namnet antyder hämtat inspiration från England. Här i de olika ”rummen” finns flera intressanta växter och kombinationer. Till lunch ska vi sätta tänderna i en skånsk äggakaka på Brösarps Gästgifveri. 

    Skepparps vingård drivs av tredje generationen Åkesson och här odlas druvor och äpplen som senare blir till vin och cider. Vi får höra hur det är att odla vindruvor i Sverige och besöket avrundas med en provsmakning av gårdens vin. Resten av eftermiddagen och kvällen är på egen hand. Passa på att upptäck vad Simrishamn har att erbjuda.

  • Dag 3 Ales Stenar, Skåne Sparris och Kronovall vinslott

    Nästa punkt under resan är Ales Stenar, Sveriges bäst bevarade skeppssättning och en av norra Europas vackraste fornlämningar. Mystiken kring varför den restes är stor och vi får berättat om olika teorier som cirkulerar kring de 59 stenbumlingar som bildar en 67 meter lång fascinerande formation. Från Ales Stenar promenerar vi till Kåseberga Fiskeläge, här hittar vi kaféer, krukmakeri, ateljéer och annat trevligt! Lunchen serveras hos Skånesparris och som namnet antyder blir det nog inslag av sparris till lunch!

    Kvällens middag står uppdukad på Kronovalls vinslott som uppfördes år 1760. Efter att ha byggts om under sent 1800-tal går slottet nu i fransk barockstil med tornbärande flyglar. Länge var Kronovall Sveriges enda vinslott och under markytan förvaras tiotusentals flaskor mousserande vin! Idag bedriver man hotell, konferenser, restaurang och vincafé. Vi blir serverade en god middag med typiska skånska inslag.

  • Dag 4 Christinehofs slott och hemresa

    Vi checkar ut från hotellet och beger oss av mot Christinehof Slott. Peder visar oss runt i det anrika 1700-talsslottet och vi serveras kaffe och kaka. Den vackra Ekoparken som omger slottet, är en fröjd för ögat med syfte att värna och vårda områdets unika natur och kulturområden. Vi säger tack och hej då till Peder, innan vi fortsätter vår resa mot Ljungby där vi äter lunch för att sedan komma till Jönköping under eftermiddagen och övriga orter därefter.

Färdledare

  • Peder Lamm

    Guide & Ciceron

    Peder Lamm, är konsthistoriker med förflutet inom auktionsbranschen. Han är författare och skribent och skriver regelbundet för flera tidningar och magasin. Dessutom reser han land och rike runt och föreläser om antikviteter, mat och vin och andra kulturhistoriska ämnen. Privat älskar han livet på landet och bor i en gammal prästgård i Skåne där han ägnar sig åt trädgårdspyssel och hemmagastronomi.